Cyberprzestępczość w ostatnich latach wciąż rośnie. Ataki przeprowadzane są na coraz większą skalę. W jaki sposób zabezpieczyć i ochronić organizację? Dowiesz się tego w tym artykule.

Czym są cyberataki?

Cyberataki najczęściej określane są jako próba celowego wykorzystania systemu lub sieci komputerowej w celu zniszczenia jej, lub wyłudzenia poufnych danych. Ataki typu malware, phishing oraz ransomware to najpopularniejsze formy, jakie przyjmują cyberzagrożenia. Ich głównym celem jest kradzież informacji oraz oszustwa. Skala, na jaką przeprowadzane są cyberataki wciąż rośnie, stają się one coraz bardziej zaawansowane, a także powszechne. Problem cyberataków nie dotyczy już tylko wielkich korporacji, lecz dotyka także mniejsze przedsiębiorstwa. Według badań prawie 60% mniejszych firm* jest narażonych na ataki z sieci.

Cyberataki – z czym spotykamy się najczęściej?

DDoS (distributed denial of service)

Atak DDos to popularna metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców. Polega na zaatakowaniu systemu poprzez wywołanie nadmiernego ruchu na stronie. W wyniku ataku sieć zostaje zalana ruchem, co uniemożliwia jej właściwe funkcjonowanie. Celem tego typu cyberataku jest całkowite zaangażowanie zasobów na stronie w celu zablokowania jej prawidłowego działania.

Malware

Malware to jeden z bardziej popularnych cyberataków. Inaczej nazywany też szkodliwym oprogramowaniem. Ataki malware to sposób na przechwycenie danych użytkownika, a także haseł dostępu. Szkodliwe oprogramowanie może przyjąć różnorodne formy, np. kryć się pod reklamą internetową. Malware po zaatakowaniu systemu może zablokować jego działanie, uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie, a także wykraść poufne informacje.

Phishing

Phishing to popularna forma ataku internetowego, przeprowadzana najczęściej za pomocą wiadomości e-mail lub SMS. Ten rodzaj cyberataku polega na podszywaniu się pod znaną stronę w celu wyłudzenia poufnych danych użytkowników. Atakom phishingowym ulega, aż 75% firm*.

Ransomware

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania. Polega na zaatakowaniu systemu i zablokowaniu dostępu do danych za pomocą specjalnych technik szyfrujących. Celem tego typu ataków jest wymuszenie okupu od firm w zamian za przywrócenie dostępu do ich poufnych informacji. W ostatnim roku ponad 20% mniejszych przedsiębiorstw* spotkało się z tym typem cyberataku.

Cyberataki – jak skutecznie chronić organizację

Źródło www.tyrantsthem.com

AI – skuteczna ochrona przed cyberatakami

Z roku na rok doświadczamy coraz większej ilości zagrożeń cybernetycznych, które uznawane są za jedne z najbardziej kosztownych strat, jakie mogą ponieść firmy. Rozwój nowych technologii znacząco wpłynął na skalę wzrostu, a także na różnorodność cyberataków. Niewątpliwie postawiło to przed cyberbezpieczeństwem nowe wyzwania. W obliczu złożoności zagrożeń cybernetycznych – podstawowe metody w zakresie bezpieczeństwa nie są w stanie skutecznie ochronić organizacji. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii jest w stanie wyprzedzić pojawiające się zagrożenie, tym samym zapobiec cyberatakom oraz zapewnić bezpieczeństwo firmy. Sztuczna inteligencja zapewnia szybsze reagowanie, identyfikowanie zagrożeń, a także wykrywanie luk w zabezpieczeniach. Dzięki zaimplementowaniu AI w działaniach cybernetycznych powstaje możliwość skutecznego zabezpieczenia organizacji nawet przed zaawansowanymi cyberatakami.

Źródło

*www.tyrantsthem.com; www.ibm.com

BTC Projekt EU